דיאלוגים

"עזרא חמוד,

מלן ת'לפים מזל טוב ליום

הולדתך. אני בהחלט

זוכרת שאתה לא במיוחד

חסיד הקריאה, אבל הספר

הזה יכול לעזור הרבה

לדעות שלך במקרה ואולי

כן יהיה שלום עם הערבים.

            אוהבת אותך

                   ענת. "

 

אני לא מכירה את עזרא או ענת, אבל זה מה שכתוב בכתב יד יפה ומסודר על העמוד הראשון בספר שקניתי היום. הספר הוא "חיוך הגדי" של דוד גרוסמן, ורכשתי אותו בחנות ספרי יד שנייה מעולה בתל אביב.

 

קראתי את ההקדשה הזאת הרבה פעמים, וכל פעם משהו חדש צץ לי פתאום. מעניין בני כמה עזרא וענת היו כשהיא קנתה לו את הספר. מעניין לכבוד מה היא קנתה לו אותו. עזרא נשמע שם מבוגר יותר מענת, מעניין מה טיב היחסים ביניהם, ומדוע היא קוראת לו "חמוד".

אני תוהה- מההקדשה נשמע שעזרא מחזיק בדיעות ימניות יותר מאלו של ענת (עוד לא קראתי אותו, אבל 'חיוך הגדי' ידוע כספר שמביא השקפת עולם שמאלנית למדי.), אבל אפשר שדווקא להיפך- אולי היא שמחה להביא לעזרא ספר שיתמוך בדיעותיו. אין זה חד משמעי מהכתוב. אבל בעצם, אולי, ההדגשה מתחת ל"כן יהיה שלום" היא תוקפנית במכוון, ונועדה להביע התנגדות לרעיונותיו של עזרא זה. מעניין אם ענת האמינה שבימינו אנו כבר יהיה שלום עם הערבים. אני אוהבת את הדרך הילדותית, הלא מכובסת, לומר- יהיה שלום עם הערבים. לא "ייחתם הסכם", ולא "שתי מדינות לשני עמים", אלא ילדותי ופשוט- יהיה שלום עם הערבים. אני חושבת שכבר כמה שנים טובות המילה "שלום" נעדרת מהשיח הציבורי- היא נחשבת אופטימית מדי, ומי שמשתמש בה הוא ילדותי וחולמני. מתי בעצם ענת נתנה לעזרא את הספר? אין תאריך, חבל. הספר עצמו הודפס בשמונים ושלוש. בטח לא הרבה אחרי כן נכתבה ההקדשה הנ"ל. ועזרא? האם הוא קרא את הספר? מתחילתו ועד סופו? למרות שהרעיון שמובא בו כנראה לא תואם את השקפת עולמו? האם משהו בספר הזה שינה את תפיסתו? אולי להיפך- אולי הוא חיזק את עמדתו הראשונית? ואיך זה לקבל ספר במתנה, בידיעה שהביאו לך אותו כדי להעביר אותך צד? אולי עזרא כעס קצת?

מה שבטוח- הספר הזה הגיע לחנות יד שנייה. האם עזרא הוא זה שמכר אותו? למה? (מדוע בכלל אנשים מוכרים ספרים? אם לא מתוך צורך בכסף? ספרים זה דבר שטוב לצבור, במידה והם שווים קריאה שנייה, או שאפשר ומכר יהנה מהם.) אולי הוא לא אהב את הספר- כי הוא הרגיז אותו, או סתם כי הוא משעמם? אולי מישהו אחר מכר אותו- הבן או אשתו של עזרא? מעניין עם עזרא וענת עוד בקשר. ענת בטח התאכזבה שעוד לא עשינו שלום עם הערבים. מעניין אם היא משתמשת במונח "שלום", או שגם היא מרגישה צורך לדבר ברמזים. מעניין אם עזרא כבר כן אוהב ספרים עכשיו, או שהוא עדיין לא חסיד הקריאה. (וענת?)

 

עכשיו תנו לי סיבה טובה אחת לקנות ספרים ברשתות, ולא יד שנייה.

4 תגובות על ״דיאלוגים״

  1. תודה 🙂
   החנות על קינג ג’ורג’, יש שם שתי חנויות ספרים יד שנייה (לפי מיטב ידיעתי לפחות) ושתיהן מעולות. לא זוכרת כתובת מדוייקפת, לצערי, אבל משיטוט ברחוב מזהים. אגב, בדיזינגוף 156 (או משהו באיזור, לא זוכרת) יש עוד חנות מצויינת.
   תהני/ה

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s