האמת מחלחלת לאיטה

 

לפני שבוע ב"הארץ"- כתבה על פצצות זרחן שצה"ל ירה לעזה במהלך עופרת יצוקה. זה לא חדש לי, אבל אני חושבת שזו פעם ראשונה שהעזתי לקרוא מה זה באמת, למה הן גורמות. לפני חצי שנה בוויטנאם קראתי ספר שנקרא "הילדה מהתמונה"- שמספר את סיפורה של קים פוק, הילדה שצולמה עירומה, בורחת מהכפר המופצץ שלה- אולי התמונה המפורסמת ביותר ממלחמת וייטנאם (לינק). קראתי בחלחלה את תיאורי הזוועה של פצצות הנאפלם האמריקאיות- שפשוט שורפות את האיזור בו הן מוטלות. האמריקאים, או הדרום, הינו הך- הטילו אותן ללא הבחנה על כפרים שבהם הניחו שמסתתרים לוחמי הוויט-קונג, צבאו של הו-צ'י-מין מצפון וייטנאם. לא יכלתי להבין איך מישהו מעז לתת פקודה כזו- להטיל את הפצצה האכזרית הזו על אוכלוסיה חפה מפשע. ולא משנה מי מסתתר להם בשדות. כעסתי על העולם שאפשר לזה לקרות.

ובינתיים פה, ממש לידי, פצצות זרחן- אני מנסה להתחמק מזה כמה שאפשר, אבל כמה אפשר עוד.

ההשוואה הזאת… היא לא כל כך טובה. זרחן והא לא נאפלם, וצה"ל הוא לא צבא ארה"ב שמפציץ בחצי השני של הגלובוס. אבל לפעמים זה מאוד מנער- לראות את הדברים מבחוץ, ולהשליך אותם על ההתייחסות שלך למה שאתה לא יכול להתנתק ממנו רגשית.

 

ובאותו סוף שבוע, בידיעות, מאיר שלו כותב שאנחנו עם של מילים ולא של מעשים. והוא אפילו מסביר- שהרבה זמן בגולה הדוויה באמת לא יכלנו לעשות מעשה, ובינתים התרגלנו לומר ולשיר ולכתוב. אבל עכשיו, הוא אומר, זה הזמן למעשים. מה יהיה פה. אולי טרכטנברג יצמיח לנו עוד ועדה. כמו המפלצת המיתולוגית שכשכורתים את ראשה היא מצמיחה שלושה ראשים. האם מישהו פה זוכר ועדה שגרמה שינוי מהותי כלשהו. (אני יודעת שלא).

ואני כל כך אוהבת שכשמאיר שלו כותב, והוא נותן איזו דוגמה מהתנ"ך- זה כל כך טבעי ורענן, כאילו הוא נותן דוגמה מאיזו תוכנית טלוויזיה. התנ"ך, כמו שמאיר שלו מתאר אותו- הוא אחד הרומנים המוצלחים ביותר. 

2 תגובות על ״האמת מחלחלת לאיטה״

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s